Raadslid aan het woord
Elk jaar organiseren we in Gennep JoPo: Jongeren en Politiek. Samen met raadsleden, beleidsmedewerkers, docenten en de derde klassen van Elzendaal College Gennep. Het doel van JoPo is om leerlingen te stimuleren zich te verdiepen in politieke kwesties en te ervaren wat het betekent om actief mee te doen aan het democratisch proces.
In april vond de afsluitende raadsvergadering plaats, met burgemeester Teunissen als voorzitter. Maar daar ging natuurlijk het nodige aan vooraf. In zeven lesblokken bogen de leerlingen zich over vier voorstellen die rechtstreeks uit de Gennepse praktijk kwamen. Een muziekruimte voor jongeren in de Megafoon. Een plan hoe het beste zwerfafval tegen te gaan. Ideeën over hoe je een nieuwe woonwijk goed kunt inrichten en de vraag of we alle sportaccommodaties in stand kunnen houden.
De leerlingen werkten aan deze onderwerpen onder begeleiding van hun docent, enkele raadsleden en betrokken beleidsmedewerkers van de gemeente. In de laatste week bezochten ze het gemeentehuis én de raadszaal. Daar gingen ze in gesprek met ambtenaren en kregen ze een inkijkje in wat er allemaal nodig is om beleid te maken dat werkt voor iedereen.
Tijdens de raadsvergadering in Pica Mare werd er serieus gedebatteerd. Leerlingen durfden hun voorstellen te verdedigen, elkaar uit te dagen en op argumenten in te gaan. Dat leverde mooie, inhoudelijke gesprekken op. Je zag dat ze zich hadden verdiept, dat ze wisten waar het over ging, en dat ze gegroeid waren in hoe ze samenwerkten en dachten.
Vorig jaar werd er tijdens het project gepleit voor een jongerenraad, zodat jongeren altijd structureel betrokken blijven bij wat er in de gemeente speelt. Een oproep die wij als D66 van harte ondersteunen. We gaan ermee aan de slag, want als we willen dat jongeren betrokken blijven, dan moeten we daar ook ruimte voor maken.
Wat we hopen? Dat deze ervaring blijft hangen. Dat ze nu beter begrijpen wat er allemaal bij komt kijken als je samen beslissingen moet nemen. En dat er jongeren zijn die zeggen: “Ik wil meedoen. Ik wil een verschil maken.” Want hun frisse blik hebben we hard nodig. Niet alleen tijdens een projectweek, maar het hele jaar door.
Anke Sonnemans D66
a.sonnemans@raad.gennep.nl