Raadslid aan het woord

De laatste tijd hebben we in onze gemeente veel gehoord over afval. Eerst was er de wijziging in de frequentie van de groene en grijze containers. Daarna ging het over de ondergrondse afvalcontainers waar steeds vaker vuil naast werd gezet. En nu is oud papier hét onderwerp van gesprek. Drie verschillende dossiers, maar allemaal met één gemeenschappelijk probleem: inwoners hebben nauwelijks inspraak gehad.

Neem het oud papier. Er is een enquête uitgezet en er zijn gesprekken gevoerd met de verenigingen die hierbij direct betrokken zijn. Toch lijkt er met die input amper iets te zijn gedaan. Binnen dit dossier geldt dat overigens niet alleen voor de inbreng van inwoners: er ligt al jaren een motie die het college oproept om verenigingen te helpen bij het vinden van andere inkomstenbronnen, en al een jaar een motie om een burgerberaad over afval op te richten. Beide zijn zo goed als niet uitgevoerd.

Dit patroon zien we vaker. Participatie lijkt een mooi streven, maar in de praktijk voelt het voor inwoners vaak als een papieren werkelijkheid. De toekomstvisie Gennep 2040 is daar een pijnlijk voorbeeld van. Een initiatief van de burgemeester zelf, met een serieuze rol voor inwoners, en een sterk plan als resultaat. Toch besloot de gemeenteraad het slechts “ter kennisgeving” aan te nemen. Met andere woorden: leuk plan, maar we doen er alleen iets mee als het ons uitkomt.

Natuurlijk vraagt niet elk besluit om uitgebreide participatie. Soms moet het college gewoon knopen doorhakken. Maar áls je inwoners betrekt, doe het dan goed. Luister oprecht, doe iets met de inbreng en wees transparant over de keuzes die je maakt. Alleen dan voelt participatie niet als een verplicht nummer, maar als een serieuze vorm van samenwerking.

We proberen het al jaren voor elkaar te krijgen. Wie weet… de komende vier jaar?

Arjen Mehlkop (D66)
a.mehlkop@raad.gennep.nl